Övsömör ragályos
Tartalom
Időpontfoglalás × Az Önök kényelme övsömör ragályos dr. Andrási Katalin, dr.
Mik az övsömör tünetei és mennyire fertőző?
Kádár Ferenc, dr. Paksy László, dr. Révész Katalin rendelésére online foglalhat időpontot. Amikor első alkalommal veszi igénybe ezt a lehetőséget, saját nevén regisztrálnia kell a rendszerbe, majd a családtagok menüpont alatt kérjük, töltse ki gyermeke i adatait is.
Miért nem vagy magabiztos?...
Övsömör Betegségleírás Az övsömör, vagy ismert latin nevén a herpes zoster, szinte népbetegségnek tekinthető. Életkortól függően gyakorisága a 65 éven aluliak között 1,4 ezrelék, e felett az életkor felett pedig még gyakoribb, minden ezer idős emberből 3,8 betegszik meg évente.
A betegséget a bárányhimlőért is felelős varicella-zoster vírus VZV okozza, mégpedig olyan módon, hogy a bárányhimlő rendszerint gyermekkori átvészelése után a vírus megbújik a szervezetben, és évekkel később aktiválódik, övsömört okozva.
Az övsömör jellegzetes klinikai képet okozó, gyakran igen fájdalmas betegség.
Ez a tüdőrák 9 tünete, ami daganatot jelez Az övsömör okozója a varicella-zoster vírusmely az emberre is veszélyes herpeszvírusok egyike. Ez a vírus áll egy jól ismert fertőző gyermekbetegség, a bárányhimlő hátterében; a bárányhimlő főleg a gyermekeket, kamaszokat támadhatja meg, míg az övsömör inkább az idősebbek betegsége. Az övsömör tulajdonképpen a bárányhimlő vírusának "fellángolása": a vírussal való első kapcsolat eredménye a bárányhimlő, ám a vírus megmarad a szervezetünkben, még a gyógyulás után is. A varicella-zoster vírus néhány idegdúcban inaktívan megbújhat, és évek, évtizedek után újabb betegséget okozhat: ez az övsömör.
Tipikus megjelenése a test egyik oldalán, sokszor tényleg az öv vonalának megfelelően csík alakban megjelenő hólyagos kiütés. A betegség első tünetei igen becsapósak.
Övsömör Az övsömör vírusos eredetű fertőző betegség, rendkívül erős fájdalommal jár együtt. A nevét a test középső részén kialakuló kiütésekről kapta. Az övsömör olyan ideg- és bőrgyulladás, amit a bárányhimlő vírusa a Varicella-zoster; HHV-3 okoz. Aki már átesett ezen a jellemzően gyerekkori betegségen, az életre szóló védettséget nyer ellene, de maga a vírus a szervezetben - a gerincvelő hátsó szarvában lévő érző idegsejtekben - tárolódhat.
Fejfájással, lázzal, rossz közérzettel kezdődhet, melyet egy-két nap múlva égő, viszkető fájdalom, paresztézia érzéketlenség vagy szúró fájdalom és hiperesztézia a bőr érintésre is fájdalmas követ.
Ezek a tünetek annyira nem specifikusak, hogy gyakran téves diagnózishoz vezetnek, a fájdalom helyétől függően akár epehólyag- vagy vesemedence-gyulladásra esetleg valamilyen más súlyos hasi folyamatra is lehet gondolni.
A fájdalom mértéke az enyhétől az igen erősig terjedhet — érdekes, hogy gyermekeknél az övsömör gyakran nem jár fájdalommal.
A valódi diagnózis felállítására akkor van lehetőség, amikor néhány nap, esetleg néha csak egy-két hét múlva megjelenik a jellegzetes kiütés. Az övsömör, mint neve is mutatja, rendszerint a törzsön helyezkedik el, de nem ritka az arcon, valamelyik végtagon, sőt esetenként a szemen vagy genitáliákon való megjelenése sem.
Tudnivalók az övsömörről
Az esetek többségében sem a dermatomát az egy ideg által beidegzett területet sem a test középvonalát nem lépi át. A kiütés először a csalánkiütéshez hasonló, de gyorsan hólyagossá válik, nedvezik. Később a hólyagok bevérezhetnek, sötétebbé válnak, majd nap múlva beszáradnak Bár a kiütés helye néhány hónap múlva többnyire már nem látható, az esetek kis részében hegek maradhatnak hátra, és itt a bőr elszíneződése végleges.
A hólyagok megjelenése után a betegség diagnózisa általában nagyon könnyű, csak ritkán van szükség laboratóriumi vizsgálatra. Bár az övsömör kellemetlen, fájdalmas betegség, komoly szövődményeket csak néha okoz.
Orvosi szemmel: az övsömör
Ebben az esetben a vírus a látóideg pályája mentén terjed, kötőhártyagyulladást, a szivárványhártya gyulladását, súlyos esetben a teljes szem gyulladását okozhatja. A következmények súlyosak: krónikus szemgyulladás, sőt a látás teljes elvesztése is kialakulhat. Ugyancsak veszélyes a hallóideg mentén terjedő betegség, mely halláskárosodást és szédülést okozhat.
Ritka komplikáció a vírus okozta agyvelőgyulladás, a hólyagok elfertőződése és az ennek következtében kialakuló vérmérgezés. A herpes zoster többször is megjelenhet az élet folyamán, de szerencsére övsömör ragályos ritka. Természetesen övsömör ragályos annál jelenik meg, aki már átesett a nagyon fertőző bárányhimlőn. A bárányhimlő minden esetben megelőzi az övsömör kialakulását, de tudni kell, hogy különösen a fiatal gyermekeken a bárányhimlő tünetei annyira enyhék lehetnek, hogy néha nem is diagnosztizálják.
Az övsömör
Abból kell kiindulni, hogy felnőtt korára csaknem mindenki átesik a betegségen, tehát hordozza a vírust. Sokszor felvetődik a kérdés, hogy fertőzhet-e az övsömör.
Ellentétben a övsömör ragályos, amely többek között cseppfertőzéssel nagyon gyorsan terjed, az övsömört okozó VZV-vírus csak közvetlen kontaktus útján például a hólyagok csupasz kézzel való érintésével, közös törölköző használatával adható tovább, olyan egyéneknek, akik még nem találkoztak a vírussal, tehát még nem estek át bárányhimlőn.
Náluk tehát nem övsömör, hanem bárányhimlő alakul ki.
Övsömör (herpes zoster)
A fertőzésveszély addig áll fenn, amíg a hólyagok nem száradnak be, tehát sem a bevezető tünetek, sem az esetleges postherpetikus neuralgia fázisában a beteg nem fertőz. Az övsömör kezelésére igen hatékony és kevés mellékhatással rendelkező gyógyszerek, ún. Sajnos a postherpetikus neuralgiára nem hatnak, ilyen esetekben csak enyhébb vagy erősebb fájdalomcsillapító adása jön szóba.
A kezelést minél előbb, lehetőleg a hólyagok megjelenését követő első 72 órában kell megkezdeni, különösen fontos ez a szem körüli megbetegedés esetén.
Alma gógyszertárak
Napjainkban sok országban hozzáférhető a bárányhimlő elleni védőoltás. Bár a vakcina nagy hatásossággal véd a gyermekkori megbetegedéstől, és így csökken a bárányhimlő előfordulása, az adatok arra utalnak, hogy ugyanakkor kissé megnő a népességben a későbbi övsömör gyakorisága.
- Berky Zsolt nagyon kedves, figyelmes és segítőkész.
- Övsömör oka, 12 tünete és 4 kezelési módja [teljes leírás] - 27 Sellő
- Mennyire fertőző az övsömör? - EgészségKalauz
- Hogyan lehet pikkelysömör kezelésére nyírkátrány
- Uv fésű pikkelysömör kezelésére
- Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos Az övsömör kialakulásáért ugyanazon vírus felelős, amely a bárányhimlőt is okozza - ez a herpes vírusok családjába tartozó varicella zoster vírus.
- Hol kezdje meg a pikkelysömör kezelését
- Orvosi szemmel: az övsömör - HáziPatika
Ennek pontos okát még nem tudjuk. A piacon megjelent az övsömör elleni védőoltás is, melyet az Egyesült Övsömör ragályos, ellentétben Európával, kiterjedten alkalmaznak, és ott javasolják idős emberek oltását.